Najnowsze wiadomości z portalu ANR Najnowsze wiadomości z portalu ANR
Stadnina Koni „Pępowo" zajęła I miejsce na Gali Mlecznej organizowanej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów mleka

Krowy rasy simentalskiej hodowane w Stadninie Koni „Pępowo" od 2007 roku odnoszą wiele sukcesów i są wyróżniane nie tylko na wystawach hodowlanych tytułami Czempionów i Superczempionów. W br. na Gali Mlecznej organizowanej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka zwyciężyły w kategorii średniej wydajności stada powyżej 50 szt.

Od 2015 roku PFHBiPM hodowców krów rasy simentalskiej dzieli na dwie grupy do 50 sztuk i powyżej 50 sztuk. Stadnina Koni „Pępowo” ze stadem liczącym ponad 300 sztuk, ze średnią wydajnością stada w wysokości 8 836 kg w rok 2016 roku zajęła I miejsce.
Należy podkreślić, że średnia wydajność krajowa dla tej rasy wynosi 6 146 kg., a w Austrii i Szwajcarii wynosi odpowiednio 7 220 kg i 7 389 kg. Mleko krów rasy simentalskiej jest szczególnie cenione ze względu na jego  walory technologiczne, ale również  wysoką zawartość kapazeiny.
Rok 2016 nie był dla producentów mleka łatwy. Najpierw susza i problemy z dostępem do dobrej jakościowo paszy, potem spadki cen i problemy z utrzymaniem opłacalności produkcji. Mimo to, są i tacy, którym udało się nie tylko przejść przez kryzys, ale także podnieść wydajność w gospodarstwie.
Dlatego sukces pępowskiej hodowli z wynikiem średniej wydajności stada na poziomie  8 836 kg mleka rocznie, jest nie lada osiągnięciem.
Producenci mleka, niezależnie od liczebności stada wciąż podnoszą wydajność i osiągają rekordowe wyniki. Na sukces mogą liczyć nie tylko duże gospodarstwa z ponad tysiącem krów, ale także średnie i małe gospodarstwa. Dowodem na to są laureaci Mlecznej Gali 2017, czyli konkursu dla najlepszych producentów mleka w Polsce.
 

 
Licznik odwiedzin: 
Powered by OfficeObjects®ServiceBroker