Najnowsze wiadomości z portalu ANR Najnowsze wiadomości z portalu ANR
Spotkanie z przedstawicielami OECD

W poniedziałek 5 grudnia 2016 r. Agencja Nieruchomości Rolnych gościła delegację przedstawicieli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Co-operation and Development – OECD) w ramach projektu „Przegląd Krajowej Polityki wobec Rozwoju Obszarów Wiejskich w Polsce", realizowanego przez OECD na rzecz Ministerstwa Rozwoju.

Celem projektu jest opracowanie analizy na temat aktualnych trendów dotyczących produkcyjności, innowacji i potencjału, poziomu i rodzaju dostarczanych usług, planowania przestrzennego oraz jakości życia na obszarach wiejskich. W ramach projektu odbywa się cykl spotkań przedstawicieli OECD z instytucjami centralnymi (ARiMR, ARR, ANR, banki, urzędy wojewódzkie) i samorządami (poszczególne gminy w wizytowanych makroregionach). W grupie przedstawicieli OECD znaleźli się międzynarodowi eksperci i konsultanci z Zespołu Rozwoju Regionalnego OECD i Zespołu ds. Handlu i Rolnictwa, m.in.: Enrique Garcilazo z Zespołu Nadzoru nad Projektem, Tamara Krawchenko – Koordynator Projektu, Prof. David Freshwater z Uniwersytetu w Kentucky i Marie-Chantal Girard – Wiceminister Rozwoju Gospodarczego Kanady w regionie Quebec. Ministerstwo Rozwoju było reprezentowane przez Doradcę Ministra w Departamencie Strategii Rozwoju Joannę Held, natomiast ze strony ANR w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zespołu Gospodarowania Zasobem w Biurze Prezesa.
Tematem spotkania była działalność Agencji Nieruchomości Rolnych i jej wkład w rozwój obszarów wiejskich w Polsce. Chodzi o zarządzanie nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, pierwokup i nabywanie nieruchomości rolnych na rynku prywatnym oraz wsparcie dla środowisk popegeerowskich. Przedstawiciele OECD otrzymali również wyczerpujące odpowiedzi na liczne pytania dotyczące przede wszystkim poprawy struktury agrarnej i efektywności rolniczej polskich gospodarstw rolnych, tzn. tworzenia i powiększania gospodarstw rodzinnych do powierzchni, która zapewnia efektywne prowadzenie działalności rolniczej i stwarza warunki dalszego rozwoju.
Konkluzje ze spotkania będą zaprezentowane w raporcie końcowym z realizacji projektu, który ukaże się w listopadzie 2017 roku.

Zespół Gospodarowania Zasobem
 

 
Licznik odwiedzin: 
Powered by OfficeObjects®ServiceBroker